Diskomfortas po breketų uždėjimo
Po breketų uždėjimo, praėjus keletui valandų, gali atsirasti skausmas, tempimo ir veržimo pojūtis, taip pat jautrumas kandant ar kramtant. Šie nepatogumai gali tęstis nuo kelių dienų iki savaitės. Palaipsniui skausmas sumažėja ir išnyksta savaime, bet esant reikalui galima vartoti skausmą malšinančius vaistus.
Lūpų ir skruostų gleivinė
Breketai gali trinti ir pažeisti lūpų ar skruostų gleivinę. Jei jaučiate dirginimą, naudokite ortodontinį vašką, kuris uždengs trintį sukeliantį breketą. Vašką nuimkite prieš valant dantis, kadangi po juo gali kauptis maisto likučiai. Nenaudokite prieš tai naudoto vaško. Ortodontinio gydymo metu gleivinė prisitaiko ir diskomfortas išnyksta per keletą dienų.
Traumų prevencija
Jei lankote kontaktinio sporto treniruotes ar aktyviai sportuojate, treniruočių metu dėvėkite apsaugines kapas.
Retenciniai aparatai
Po breketų nuėmimo, reikės tam tikrą laiką nešioti individualiai pagamintus retencinius aparatus (plokšteles, kapas), kad būtų užtikrinta ir stabilizuota taisyklinga dantų bei sąkandžio padėtis.
Skausmui malšinti
Rekomenduojama vartoti nesteroidinius priešuždegiminius vaistus, tokius kaip Ibuprofenas, Paracetamolis ar Nimesil.
Apsilankymai ortodontijos klinikoje
Būtina reguliariai lankytis ortodontijos klinikoje nustatytais intervalais breketų sistemos aktyvacijai. Po pakartotinių vizitų taip pat galite jausti nedidelį skausmą ar maudimą, kuris praeis savaime.
Papildomi aparatai gydymo metu
Papildomi aparatai, tokie kaip išorinio tempimo aparatai ar elastikai, turėkite juos su savimi kiekvieno vizito metu.
Gėrimai
Rekomenduojama vartoti nesaldžius gėrimus (gazuotas ar negazuotas vanduo, arbata, pienas). Venkite gaiviųjų gėrimų su cukrumi ar saldikliais ir rūgščių turinčių sulčių. Tokių gėrimų vartojimą apribokite iki vieno ar dviejų kartų per savaitę, ir po jų būtina prasiskalauti burną vandeniu.
Profesionali burnos higiena
Kol nešiojate breketus, rekomenduojama profesionalią burnos higieną atlikti kas 3-4 mėnesius.
Maistas
Pirmosiomis dienomis po breketų uždėjimo valgykite minkštą maistą, tokį kaip jogurtas, varškė, košės, sriubos, kiaušiniai, virtos bulvės, ryžiai, makaronai, žuvis ir panašiai. Minkštas ir šaltas maistas gali sumažinti skausmą ir diskomfortą. Visą gydymo laiką venkite kieto maisto, kad breketai neatsiklijuotų ar nesideformuotų. Atkreipkite dėmesį į šiuos maisto produktus:
- Mėsa: venkite sunkiai sukramtomos mėsos ir neplėškite jos dantimis nuo kaulo. Mėsą pjaustykite smulkesniais gabalėliais nei valgėte įprastai.
- Duonos gaminiai: venkite kietų duonos gaminių, kaip džiūvėsėliai, duonos lazdelės, kieta skrudinta duona, kieti picos kraštai.
- Vaisiai ir daržovės: kietus vaisius ir daržoves pjaustykite nedideliais gabalėliais.
- Saldumynai ir užkandžiai: venkite lipnaus, daug cukraus turinčio maisto, kuris gali sukelti ėduonį. Venkite kietų ir klampių saldainių, kaip irisai, Mentos, Tic-tac, čiulpinukai, taip pat javainių ir šokoladinių batonėlių. Saugokitės kietų sausainių, kukurūzų spragėsių, traškučių, riešutų ir pan. Nevartokite skirtingų temperatūrų maisto vienu metu (pvz., karštos kavos su ledais).
Dantų ir burnos priežiūra
Patys breketai emaliui nekenkia, bet gali apsunkinti danties paviršiaus valymą. Dėl apnašų kaupimosi aplink breketus gali atsirasti baltų, rudų dėmių, taip pat dantenų uždegimas, todėl būtina kruopšti dantų priežiūra. Dantis valykite ryte ir vakare, o po kiekvieno valgio ar užkandžiavimo skalaukite burną burnos skalavimo skysčiu arba bent jau vandeniu. Rekomenduojama naudoti:
- Minkštą dantų šepetėlį su remineralizuojančia dantų pasta, kurioje yra fluoro. Valykite šluojamaisiais ar sukamaisiais judesiais, ypatingą dėmesį skiriant sričiai tarp breketo ir dantenų.
- Vieno danties šepetėlį su dantų pasta ar specialiu geliu (Curaprox, TePe ir pan.), valykite apie kiekvieną breketą šluojamaisiais judesiais.
- Tarpdančių šepetėlį ir/ar siūlą su specialiu geliu. Tarpdančiams valyti naudokite specialų tarpdančių siūlą „Superfloss“, kurio vienas galas yra kietas. Tarpdančius valykite bent kartą per dieną, geriausia vakare.
- Skalavimo skystį po užkandžiavimo praėjus bent 30min. arba jei pastebėjote dantenų uždegimo požymius. Gydomųjų savybių turintį skalavimo skystį paskirs burnos priežiūros specialistas.
- Irigatorius. Tai papildoma burnos priežiūros priemonė, kuri neatstoja tarpdančių siūlo.